Sahil Güvenlik Komutanlığı
     
 
   
 
  Sahil Güvenlik Komutanlığı
 
 

Akdeniz Bölge Komutanlığı

 
 
      Tarihçe  
      Görevler  
      Sorumluluk Bölgesi  
      Bağlı Birlikler  
 
 

Bize Ulaşın

 
 
      Arama Kurtarma Merkezi  
      İnsan Hakları İhlali  
      İhbar  
      Bilgi Edinme  

SG AKDENİZ BÖLGE KOMUTANLIĞI TARİHÇESİ

 Akdeniz sahillerimizin daha sağlıklı kontrol edilebilmesi amacıyla 15 TEMMUZ 1971 tarihinde karargâhı İçel'de olmak üzere AKDENİZ JANDARMA DENİZ BÖLGE KOMUTANLIĞI kurulmuştur.

Komutanlığın sorumluluk sahası Türkiye-Suriye deniz hududundaki Hatay - Güvercinkaya ile Antalya-Muğla il deniz hududundaki Kocaçay arasında yer alan saha olarak belirlenmiştir.

 1975 yılı itibarı ile Akdeniz Jandarma Bölge Komutanlığı, sahil güvenlik görevlerini, emrindeki 9 adet Jandarma Botu ile icra etmiştir.

 9 Temmuz 1982 tarihinde 2692 Sayılı Kanun ile Sahil Güvenlik Komutanlığının kurulmasını müteakip, 1983 yılında “İçel Sahil Güvenlik Akdeniz Komutanlığı” adı ile teşkil edilen Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı, 1984 yılına kadar Mersin İl Jandarma Alay Komutanlığına bağlı olarak görev yapmış olup, 1984 yılında ise direkt olarak Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlanmıştır.

 25 Ağustos 1986 tarihinden itibaren Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı, Mersin’deki karargahında bölge komutanlığı olarak görevine başlamıştır.

 

 1988 yılında Antalya Grup Komutanlığı, 1997 yılında Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı’nın Doğu Akdeniz sorumluluk alanında Sahil Güvenlik İskenderun Grup Komutanlığı teşkil edilmiş ve göreve başlamıştır.

 

Sahil Güvenlik Komutanlığı

 

FAALİYETLERİMİZ

 
 

FOTO GALERİ

 
 

DALIŞA GİDERKEN

 
 

SGK YAYINLARI

 
 

TANITICI VİDEOLAR

 
 

DENİZLERİMİZDE HAVA

 
 


 

 
 
 

Sahil Güvenlik Komutanlığı