Anasayfa   |   Site Haritası    |   İletişim   |   English
 
 
 
 
 
 

Yüzer Platformlar

 
 
       Sahil Güvenlik Korvetleri  
       Arama Kurtarma Botları  
       80 Sınıfı Botlar  
       KAAN 33 Sınıfı Botlar  
       KAAN 29 Sınıfı Botlar  
       KAAN 19 Sınıfı Botlar  
       KAAN 15 Sınıfı Botlar  
       SAR 35 Sınıfı Botlar  
       SAR 33 Sınıfı Botlar  
       Kontrol Botları  
       DEGAK  
       SAGET(ABKB)  
       SAGET  
 
 

Uçar Platformlar

 
 
       AB 412 Helikopterler  
 
 

Diğer Platformlar

 
 
       MORAD(Mobil Radar)  


 

 Sahil Güvenlik K.lığı
Mobil Uygulaması

 
 

TARİH : 07 Şubat 2011
NO      : 02

BASIN BİLGİ NOTU 

1. Radikal gazetesinin  07 Şubat 2011 tarihli  nüshasından yayımlanan haberde yer alan hususlara ilişkin bilgiler aşağıda sunulmuştur.  

2.  Sahil Güvenlik Komutanlığının 2692 sayılı yasa ile tevdi edilen görevlerin etkin bir şekilde icrası maksadıyla teşkil edilen Kıyı Sularda Güvenlik, Emniyet ve Arama Tim Komutanlığı (KEGAK)’ nın İstanbul’da  konuşlu  unsurlarının yerleşim ihtiyaçlarında kullanılmak maksadıyla mülkiyeti Hazine adına kayıtlı 4010 m2’lik arazinin Sahil Güvenlik Komutanlığına 16 Ağustos 1990 tarihinde tahsis işlemleri tamamlanmıştır.    

3.   Sahil Güvenlik Komutanlığının Kıyı Sularda Güvenlik, Emniyet ve Arama Tim Komutanlığı (KEGAK)  ihtiyaçlarının karşılanması maksadıyla, İstanbul İli, Sarıyer İlçesi, Yenimahalle Mahallesi, Rumeli Yöresi, tapunun 103 pafta, 777 ada, 1 parsel numarasında kayıtlı Sahil Güvenlik Komutanlığına tahsisli, 4010 m2’lik arazi üzerine 2 katlı önünde 100 metre uzunluğunda rıhtım bulunan tesisin projeleri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığınca 21 Mart 2008 tarihinde onaylanarak inşaat ruhsatı alınmıştır. Sahil Güvenlik Komutanlığının 23 Temmuz 2007 tarihli İstanbul Valiliğine verilen ihale talimatı ile İstanbul İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tarafından ihale işlemleri gerçekleştirilmiş ve 08 Nisan 2009 tarihinde yer teslimi yapılarak inşaata başlamış ve 17 Eylül 2010 tarihinde inşaat tamamlanarak  geçici kabul işlemleri gerçekleştirilmiştir.  

4.   Yaptırılan tesis kapsamında;  

   a. Konuşlandırılan SG Botların aborda olması için 100 m. uzunluğunda rıhtım, 

    b. Rıhtımda konuşlu botların karaya alınabilmesi için 6 ton kapasiteli  pergel vinç,  

    c. KEGAK Tim botları için kapalı sundurma,

   ç. Arazi düzenleme çalışmaları kapsamında  yapımı zorunluluk arz eden zemin çivisi ve  istinat  duvarı imalatı sonucunda  oluşan ve ileride ortaya çıkabilecek ilave mahal ihtiyaçlarının karşılanması maksatlı  2 katlı kullanım mahalleri, 

   d. İki katlı KEGAK Tim Binası, (zemin kat bürolar, ambarlar, er yaşam mahalleri, birinci katta ise, 8 standart oda ve 2 üstsubay odası olmak üzere 20 yatak kapasiteli İstanbul dışından görevli gelen personelin konaklama mahalleri, toplantı salonu, personel yemek salonu) projelendirilerek inşa ettirilmiştir.  

5.  Bahse konu haberde belirtildiği üzere bu tesis bir orduevi olmayıp personelin tatil ve denize girmesi gibi maksatlar için kesinlikle kullanılmamaktadır ve kullanılmayacaktır.  

6.  Odalar bölgeye görevli gelen sivil memur, uzman erbaş, astsubay ve subayların görevleri süresince kullanımı için planlanmış olup, bu şekilde kullanılmaktadır. Haberde belirtildiği üzere özel eğitim merkezi ve orduevi maksatlı bir hizmet verilmeyecektir. Yemek mahalli şu anda görevli bot personeli, Satın Alma ve Muayene Komisyonu personeli ve Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı personeli olan uzman erbaş,  sivil memur,  astsubay ve subaylara hizmet  vermektedir.  

7.   Tesisin  Boğaziçi  Öngörünüm Bölgesinde yer almasından dolayı mimari tasarım sürecinde cephe düzeni estetik acıdan özenle hazırlanarak, inşaat  ruhsatı bu şekilde alınmıştır.  

8.   Tefrişinde kullanılan malzemelerin  kurum aidiyetini belirtici,  denizci unsurları  sergileyen özellikte seçilmesine dikkat edilmiştir. Bu malzemeler bu gün piyasada normal olarak bulunabilen ürünler olup, ekstra özellik arz etmemektedir.  

      Kamuoyuna saygıyla duyurulur.       

 
 
 

Komutan

 
 
    
Ahmet KENDİR
SG Albay
Sahil Güvenlik Komutanı 
 
 
       Atatürk Köşesi  
       Şehit/Gazi İşlem  
       Anıtkabir  
 
 

Halkla İlişkiler

 
 
       Basın Açıklamaları  
       Basın Bilgi Notları    
       Basın Duyuruları  
       Bilgi Notları  
 
 

Bilgi Edinme

 
 
       Bilgi Edinme  
 
 

Bize Ulaşın

 
 
       Arama Kurtarma Mrk.  
       İnsan Hakları İhlali  
       İhbar  
       Şikayet  
       İletişim  

 
 

Aramızdan Ayrılanlar

 
 
       Şehitlerimiz
       Vefatlarımız  
 
 

Hızlı Erişim

 
 
       Tatbikatlar  
       İhaleler  
       SGK Yayınları  
       Etik Komisyonu  
       e-Posta  
       Denizlerimizde Hava  
       Faydalı Linkler  
       İstatistikler  
       Dalışa Giderken  
       CİMER  
       GYMY Mali Tablolar  
       Faaliyet Raporu  
       Arşivden Yararlanma  
       Arabuluculuk  
 
 

Sosyal Medya