Sahil Güvenlik Komutanlığı
     
 
   
 
  Sahil Güvenlik Komutanlığı
 
 

Ege Deniz Bölge Komutanlığı

 
 
      Tarihçe  
      Görevler  
      Sorumluluk Bölgesi  
      Bağlı Birlikler  
 
 

Bize Ulaşın

 
 
      Arama Kurtarma Merkezi  
      İnsan Hakları İhlali  
      İhbar  
      Bilgi Edinme  

SG EGE DENİZ BÖLGE KOMUTANLIĞI TARİHÇESİ

 1936 yılında İzmir Gümrük Muhafaza Komutanlığı ismiyle faaliyetlerine başlamıştır.

1956 yılında Gümrük ve Tekel Bakanlığı emrinde bulunan muhtelif tonaj ve tipteki motorlar Jandarma Genel Komutanlığına devredildikten sonra Jandarma Genel Komutanlığının 15 Şubat 1957 tarihli emri ile 15 Nisan 1957 tarihinde İzmir Karataş Kız Lisesi karşısındaki kiralık binada EGE JANDARMA DENİZ BÖLGE KOMUTANLIĞI teşekkül ettirilmiş, 09 NİSAN 1962 tarihinde Bayraklı'daki Jandarma Deniz Tamir Atölyesindeki binaya taşınmıştır. Bu Komutanlığın sorumluluk sahası Türk - Yunan deniz hududundaki Enez’den, Muğla-Antalya il deniz hududundaki Kocaçay'a kadar uzanan saha olarak belirlenmiştir.

 1975 yılı itibarı ile Ege Jandarma Deniz Bölge Komutanlığı, sahil güvenlik kapsamında kendisine tevdi edilen görevleri, emrindeki 15 adet Jandarma Botu ile icra etmiştir.

 2692 sayılı Kanun ile Sahil Güvenlik Komutanlığının kurulmasından sonra, Sahil Güvenlik Komutanlığının 14 EYLÜL 1982 tarihli emri ile Ege Jandarma Deniz Bölge Komutanlığı ismi "SAHİL GÜVENLİK EGE DENİZİ KOMUTANLIĞI" olarak değiştirilmiştir.

 

 Komutanlık, Kuzey’de Baba Burnu'ndan, Güney’de Yassı Burun'a kadar uzanan 2.969 km. uzunluğundaki kıyılarımız ile 14.014 km2 karasularımız ile koy ve körfezlerimizde sahil güvenlik görevlerini yerine getirmektedir.

 1993 yılında adı SAHİL GÜVENLİK EGE DENİZ BÖLGE KOMUTANLIĞI olarak değiştirilmiştir.

Sahil Güvenlik Komutanlığı

 

FAALİYETLERİMİZ

 
 

FOTO GALERİ

 
 

DALIŞA GİDERKEN

 
 

SGK YAYINLARI

 
 

TANITICI VİDEOLAR

 
 

DENİZLERİMİZDE HAVA

 
 


 

 
 
 

Sahil Güvenlik Komutanlığı