Sahil Güvenlik Komutanlığı
     
 
   
 
  Sahil Güvenlik Komutanlığı
 
 

Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı

 
 
      Tarihçe  
      Görevler  
      Sorumluluk Bölgesi  
      Bağlı Birlikler  
 
 

Bize Ulaşın

 
 
      Arama Kurtarma Merkezi  
      İnsan Hakları İhlali  
      İhbar  
      Bilgi Edinme  

SG MARMARA VE BOĞAZLAR BÖLGE KOMUTANLIĞI TARİHÇESİ

 1960’lı yılların başlarından itibaren dünya güvenlik ortamında gözlenen değişiklikler, Türkiye’nin jeo-stratejik konumu, kıyılarının uzunluğu, denizci bir millet ve denizci bir devlet olma gereğinin dikkate alınması, yeni ve profesyonel bir Sahil Güvenlik Komutanlığına olan ihtiyaç nedeniyle 9 Temmuz 1982 tarihinde 2692 sayılı “ Sahil Güvenlik Kanunu “ kabul edilmiş ve 13 Temmuz 1982 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak Sahil Güvenlik Komutanlığı kurulmuştur.

Sahil Güvenlik Komutanlığı, 1 Eylül 1982 tarihinden itibaren fiilen göreve başlamış ancak 2692 sayılı Kanunun birinci geçici madde hükmüne göre 1985 yılına kadar Jandarma Genel Komutanlığına bağlı olarak görev yapması kabul edilmiştir.

 2692 sayılı Sahil Güvenlik Komutanlığı Kanununun, Marmara ve Boğazlar’ın sorumluluğunu Sahil Güvenlik Komutanlığına vermiş olması sonucunda, görevlerin en etkin şekilde yapılabilmesi maksadıyla Ekim 1982 ayında Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Komutanlığı kurulmuş ve 1993 yılında yeniden yapılan düzenlemeyle Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı adını almıştır.

 Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı; İstanbul ili, Sarıyer ilçesi, Büyükdere mevkiinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığına tahsisli 21 dönümlük arazi içerisinde konuşlu olup, komutanlık binası 1902 yılında Sultan Vahdettin’in av köşkü olarak inşa ettirilmiştir.

 Söz konusu arazi 19 ncu yüzyılın ortalarından itibaren İstanbul’da yaşayan yerli ve yabancı halk tarafından mesire, eğlence ve av yeri olarak da kullanılmış aynı zamanda Büyükdere çayırı ve bu çayırın içinde bulunan dokuz gövdenin birleşmesinden oluştuğu söylenen Yedi Kardeşler Çınarı’na da ev sahipliği yapmıştır.

 Kılıç Ali Paşa’nın cerrahı Mahmet Efendi tarafından 1551 yılında yaptırılıp birliğin hemen yakınında bulunan ve daha sonra Cezayirli Gazi Hasan Paşa tarafından yenilenen cami halen Cezayirli Gazi Hasan Paşa Camii olarak tarihi özelliğini korumaktadır. Birinci Dünya Savaşı’nda askeri uçaklar için hava meydanı olarak kullanılan arazi, AERO ESPRESSO isimli İtalyan havayolu şirketi tarafından 1924 yılından itibaren 11 yıl süreyle kiralanmış ve mevcut bina “Uçak Alanı İdare Binası” olarak kullanılmıştır. Söz konusu şirketin 1936 yılında Türkiye Cumhuriyeti tarafından satın alınmasını müteakip bina millileşmiştir.

 İkinci Dünya Savaşı’nda da askeri hava meydanı amaçlı olarak kullanılan arazide sırasıyla; Donanma Komutanlığına bağlı Müstakil 5 nci Tayyare Taburu, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Ulaştırma Terminal Birliği, Deniz Yolları Ulaştırma Komutanlığı, İstanbul Deniz İşletme Bölge Komutanlığı ve Deniz Ulaştırma Komutanlıkları görev yapmışlardır.

 Sahil Güvenlik Komutanlığının 1982 yılında kurulmasıyla birlikte Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı arasında yapılan protokol gereği mevcut arazinin on bir dönümlük kısmı Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı ile 2005 yılına kadar Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar İkmal Destek Komutanlığı olarak hizmet veren ve müteakiben Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı kuruluşundan çıkarılarak ana ast komutanlık olarak Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlanan Sahil Güvenlik İkmal Merkezi Komutanlığının kullanımına tahsis edilmiş ve Deniz Ulaştırma Komutanlığından teslim alınan mevcut bina ise Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı Komutanlık Binası olarak hizmet vermeye başlamıştır.

 Halen Büyükdere Subay Misafirhanesi olarak kullanılmakta olan binada konuşlu Deniz Ulaştırma Komutanlığının lağv edilmesini müteakip komutanlık binası önündeki ve sahil güvenlik botlarının da kullandığı iskele Sahil Güvenlik Komutanlığına devredilmiş, 1999-2000 yıllarında onarımı yapılarak kullanılmaya devam edilmiştir.

 Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı; Marmara Denizi ve Türk Boğazları’na ilaveten; Karadeniz’de Sakarya Nehri’nin denize döküldüğü noktadan Bulgaristan sınırına, Ege’de ise Yunanistan sınırından Baba Burnu’na kadar olan bölgede kendisine tevdi edilen görevleri icra etmektedir.

 1994 yılında kurulan Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanlığı, Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığına bağlı olup Güney Marmara, Çanakkale Boğazı ve Kuzey Ege’de emrindeki botlar ile sahil güvenlik görevleri icra etmektedir. Komutanlık Çanakkale ili Eceabat ilçesi Akbaş mevkiinde konuşludur.

 Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı bağlısı tüm botların overhol bakımları, havuz-kızak onarımları ve arıza onarımları İstanbul-Hasköy’de konuşlu Sahil Güvenlik Onarım Destek Komutanlığı tarafından yapılmaktadır.

Sahil Güvenlik Komutanlığı

 

FAALİYETLERİMİZ

 
 

FOTO GALERİ

 
 

DALIŞA GİDERKEN

 
 

SGK YAYINLARI

 
 

TANITICI VİDEOLAR

 
 

DENİZLERİMİZDE HAVA

 
 


 

 
 
 

Sahil Güvenlik Komutanlığı